Večera za hradbami

Autor: Marek Varga | 7.6.2007 o 14:00 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1475x

Patrick-Jacques je krásny človek. Je to taký zrelý päťdesiatnik. Prial by som každému takého človeka. Pri ňom už nemusím rozmýšľať ako sa s ním rozprávať. Jednoducho mi rozumie. Stretli sme sa v septembri, obaja na novom mieste s odlišnou úlohou. Rodičov nemá a súrodencov nemal nikdy. No aj tak je okolo neho vždy veľa ľudí. Tá jeho človečina je veľmi príťažlivá a ani včerajšia večera na dvore pred farou nebola výnimkou.

farský dvorfarský dvor.: autor

Myslím, že ten nápad mal v hlave už dlhšie. Minimálne odvtedy, keď sa prechádzal pod košatým platanom a neďaleko mu rozvoniaval jazmín. Patrick-Jacques má rád krásne veci a nikdy neváha sa s nimi podeliť. Verí, že krása ľudí zbližuje. Na jar vytrvalo hľadal medzi svojimi farníkmi záhradníkov. Robil to jednoducho a vytrvalo. Vždy sa zvykol po omši pri niekom zastaviť na kus reči. No a tak sa jedného dňa v záhrade tí záhradníci objavili. Stromom upravili koruny, vytrhali burinu, prekopali zem medzi kríkmi a vyzbierali suché lístie a konáre. Stále sa ešte objavia v sobotu ráno. Poobzerajú si záhradu ale asi najviac sa tešia na stretnutie s farárom.

Záhrada rozkvitla a minulú nedeľu Patrick-Jacques pridal k oznamom pozvanie na spoločnú večeru za hradbami fary. Ľudia prišli. Doniesli si so sebou všetko načo mali chuť. My sme vytiahli záhradný nábytok, podonášali príbor, taniere a poháre a večera sa začal. Nebola to večera na spôsob staničného bufetu ako poslednej záchrany pred žalúdočnými kŕčmi . Bol to rozhovor. Rozhovor aký sa môže udiať medzi dvoma kňazmi, šoférom autobusu, dvoma učiteľkami a jedným dobrovoľníkom z Červeného kríža. Rozprávali sme sa o detskej otvorenosti, o ľahkosti s akou vedia moslimovia vyjadrovať svoju vieru čo zahanbuje už ani nie tak kresťanov, ale skôr tých čo žiadne náboženstvo nevyznávajú, a ešte o Francúzskej laicite, o stratenom kultúrnom dedičstve, o Guy Gilbertovi a o stretnutí mladých v Sydnay.

Po večeri to už nevyzeralo, že sme si cudzí. Hradby boli zbúrané a Patric-Jacques sa zasa usmiaval. Keď sa večer rozprávame, často mi povie, že Kristus je pre ľudí dar. Ten dar mal vtedy podobu človeka a ako človek mal svoj jedinečný prejav. Na ten prejav máme každý právo. Aj ja mám právo byť kresťanom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Za vyliečených považujú ľudí aj bez testu. Je to podložené výskumom, tvrdia hygienici

Aj bez testu môže karanténu ukončiť len lekár alebo hygienik.


Už ste čítali?