... bude raz omša z mobilu?

Autor: Marek Varga | 8.10.2008 o 23:00 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1449x

J: -Bože uchovaj! Z:-No, ale smerujeme k tomu...

 .: autor

Breviár sa modlím z PDA-čka pomaly piaty rok, ale na ten papierový nedám dopustiť. Vieš čo sa mi stáva? Napríklad včera. Dopisujem kapitolu o potrebe rozlišovať čítanie od písania. Základ tomu dal Platón, no a Platóna mám v pdf-ku. Normálne som si to chcel užiť, tak som to šiel vytlačiť. Chápeš? ... pda či notebook na oltári, hm ...viem si to predstaviť. Žiaden šuchot, len dotyk na obrazovku. Wow! Tak teda ešte raz: nedovolil by som to! Breviár snáď áno, ale liturgické knihy v kostole určite nie!

Celé to vychádza z techniky. Technika je dnes celkom problém ... a to aj napriek tomu, že slovo techné je veľmi staré. To čo sa za tým skrývalo za starých čias dnes označuje len z časti, aj to nepatrnej. Dnes viac splýva so zmyslom slova know-how. To čo my dnes voláme technika, by malo podľa starých Grékov dostať názov mechanika. Ak je to však mechanika, je závislá na energii. Len si všimni, čo všetko dnes vďaka energii a technike vyzerá "zázračne"! Nechcem to tu veľmi rozoberať, len naznačím prechod ku tajomstvu. Zázrak je udivujúci len dovtedy, kým ho niekto "nevysvetlí", teda kým je akt tajomný. No a o to, tu ide asi najviac. Eucharistia je tajomstvo a v dnešnej dobe by takýto kontakt s mechanikou nemusel vyúsiť v realitu, ktorú Eucharistia sprítomňuje. Jednoducho nie sme na takýto stret dosť pripravený.

Vieš, keď to začne liturgickými knihami, tak kde to skončí? Pri holografickej projekcii JKa ako človeka v momente premenenia? Zrazu sa na oltári objaví Kristus ... wow. Decká prestanú dýchať a konečne to v tom kostole začne byť zaujímavé ... Naozaj? Vieš čo sa, vtedy stalo, keď nechal Platón uvažovať Sokrata nad písaním? Písmo je pre pamäť farmakoin - teda liek, ale ten za iných okolností je zároveň aj jed. Na jednej strane pamäti pomáha, ale na druhej ju v tej istej chvíli núti pripomínať si to čo sa udialo v duši pomocou vonkajších zanokov. Pretože sa nemusí báť, že niečo definitívne stratí, zanecháva cvičenie a sama sa stratí ...

Čitateľský akt je akt ducha a zostane tým istým aktom aj keď bude text na LCD obrazovke, ale len dovtedy kým ta obrazovka nebude znamenať nič viac ako prostriedok pre posolstvo, ktoré sa rozochveje vo vnútri človeka. To skutočne dôležité sa odohráva teda tam. Holografická projekcia, rovnako ako technické prístroje človeka svojím spôsob obmedzujú. Teda aspoň do tej miery, že ho nechajú žasnúť nad dômyselnosťou zariadenia a obídu to podstatné. Reálna prítomnosť dostane len konkrétnu podobu a to nemusí byť ok. Krása knihy spočíva v jej jednoduchom zovňajšku no pritom neopakovateľnom a stále inom obsahu (napríklad na Kafkov spôsob). Boh je neopakovateľný vo svojom zjavovaní!

Jednoducho, technika je dnes príliš komplikovaná, aby na seba nestrhávala pozornosť iným smerom, ale kto vie, možno raz nebude...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za vyliečených považujú ľudí aj bez testu. Je to podložené výskumom, tvrdia hygienici

Aj bez testu môže karanténu ukončiť len lekár alebo hygienik.

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Rezort obrany identifikoval 5-tisíc odberných miest.


Už ste čítali?